ΥΓΕΙΑΣ - ΠΡΟΝΟΙΑΣ - ΕΥΕΞΙΑΣ

Ειδικοτητες:

Βοηθός Νοσηλευτή

Κομμωτικής Τέχνης

Ο τομέας Υγείας-Πρόνοιας ?Ευεξίας, λειτουργεί στη Β΄ και Γ΄ τάξη.

Οι απόφοιτοι της Β΄ τάξης του τομέα, εγγράφονται στη Γ΄ τάξη και μπορούν να επιλέξουν μεταξύ των ειδικοτήτων του Βοηθού Νοσηλευτή και Κομμωτικής Τέχνης που λειτουργούν στο σχολείο μας, από τις εννέα συνολικά ειδικότητες του τομέα. Οι απόφοιτοι της Γ΄ τάξης αποκτούν απολυτήριο και πτυχίο επιπέδου 4 στην ειδικότητά τους και μπορούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή τους στη τριτοβάθμια εκπ/ση ή να επιλέξουν τον νέο θεσμό του μεταλυκειακού έτους μαθητείας και τα Ι.Ε.Κ. Ο τομέας διαθέτει πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια Νοσηλευτικής και Κομμωτικής Τέχνης, με την υποστήριξη του 8 ου Ε.Κ. Αθηνών. Η επαγγελματική αποκατάσταση των πτυχιούχων του τομέα μας έχει ανταπόκριση στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.